ÜVERCİNKA: YENİ YILA CEMAL SÜREYA'YL, CEMAL SÜREYA HEP ARAMIZDA


Üvercinka’da bu ay Feridun Andaç, Aydan Ay, Veysel Çolak, Halûk Cengiz, Seyyit Nezir, Cemal Süreya’yı yazdı. Büyük şairi her yıl CKM’de törenle anan Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, bu yıl küresel salgın nedeniyle anma programı düzenlemeksizin Üvercinka dergisinde yazılarla anmaya yöneldi:

Seyyit Nezir, “Onu ilk kez dokunmasız anıyoruz” yazısında, şairin “Ülke” şiirindeki “Bir umuttun bir misillemeydin yalnızlığa” dizesinden yola çıkıyor.

Akademisyen Mahfuz Zariç, Cemal Süreya’nın “Folklor Şiire Düşman” denemesi ışığında şairin savını bir incelemeyle değerlendiriyor.

Feridun Andaç ve Halûk Cengiz, Süreya’nın denemeci kişiliğini irdeleyerek bu türdeki başarısını, sorunları ele alıştaki kavrayış ve söylem gücünü vurguluyorlar.

Aydan Ay, çocukluğunda dizleri dibinde büyüdüğü Cemal Süreya’yı yer yer babası Behzat Ay’ın günlüklerindeki tanıklıklarıyla anlatıyor.

Bölümün en çarpıcı dilimini Veysel Çolak’ın Broy’da yayımlanan 10 Aralık günlü mektubuyla büyük şairin ölümünden iki hafta önce ona yazdığı yanıt oluşturuyor. Cemal Süreya’nın şiir üstüne en temel belirlenimlerinin vurgulanarak tartışıldığı mektuplarda, şairin yanıtları hem kendi şiirine heem de Türk şiirinin temel yönelimlerine ışık tutuyor.

Bu ay dergideki en etkili yazılardan biri de, Türkiye’de Marksizmin gizli kalmış entelektüellerinden Cavlı Çulfaz’ın İsmet Özel için yazdığı “Yoldaşını Bulamayan Şair” yazısı... Şiirini Marksizm’le İslam arasında yaratıcı çelişkilerle kotaran İsmet Özel’i derinlikli soru ve saptamalar eşliğinde yorumlamaya ışık tutan yazının epeyi yankı yaratması bekleniyor.

Halûk Cengiz, “Şair Olsalardı!” incelemesinin bu ayki bölümünde, “Şiirde Nâzım’ı Aşma Olanağı Var mı?” sorusuna olumlu yanıt veremeyen Kemal Tahir, Orhan Kemal gibi nice şairin öyküye yönelişlerini nedenlerini irdeliyor.

Feridun Andaç, “Bir Düşe Bir Dile Bağlanmak” denemesinde Fakir Baykurt’la Oğuz Atay arasında şaşırtıcı benzerlikler kuruyor.

Fügen Kıvılcımer, “Uyumsuz İnsan” yazısında, Camus’nün “Sisiphos Efsanesi” adlı oylumlu denemesinden yola çıkarak tam da zorunlu aşı uygulaması günlerinde işlevsel bir denemeye imza atıyor.

Süreya’nın “Folklor Şiire Düşman” yazısının yeniden tartışıldığı günlerde Olcay Bağır, Erdal Erzincan’ın “anonim şiirle Âşık şiiri arasındaki farklılıkları” tartışan söyleşisi, dergideki bir başka işlevsel örnek...

Geçen ay Morozov üstüne yazdığı yorumlu haberle dikkat çeken Senem Yangöz, bu ay, “Dijital Teknolojinin Sanatlara Etkisi” başlıklı yazısıyla yine ses getirecek...

Sevda Topaloğlu, “Bırak Dağınık Kalsın Kırgınlıklar”; Belgin Önal, “Kiraz Zamanı” öykülerinde önemli işçilik denemeleri yansıtıyor. Seval Arslan’ın “Manisalı Niobe”, kadına şiddetin artarak sürdüğü bir dönemde aynı zamanda güncel bir işlev üstleniyor. Erol Ertuğrul, geçtiğimiz ay yitirdiği eşini, “Bir Sevda Masalı”nda anılardan yola çıkarak sıcak ve içten bir anlatımla yansıtırken yürek yakıyor.

Her kuşaktan şairin gökkuşağı oluşturduğu dergide Abdullah Nefes, Ahmet Üresin, Aslı Durak, Halit Özboyacı, Kenan Ercan, Levent Özbek, Mehmet Tektemur, Necdet Arslan, Nihat Kemal Ateş, Ozan Telli, Semiha Taş Özenç, Suna Kızılırmak, Süleyman Yağız, Şükrü Çiftçi, Uğur Olgar, Veli Erdem, Veysel Çolak, Yıldız Tümerdem, Yusuf Ferhat, Zafer Yalçınpınar dergiyi şiirleriyle daha da zenginleştiriyor.

Benzer Yazılar