ŞİİRE TUTUNMAK HAKKINDA 


ŞİİRE TUTUNMAK HAKKINDA 

                Röportaj:  ZEKİ OĞUZ 

Emekli öğretmen, şair Ahmet ÜRESİN 11. Şiir kitabını hazırladı. Yakında sizlerle buluşacak. Bu kitapla ilgili öyküsünü anlatmasını istedim. Aldığım yanıtları sizlerle paylaşmak istiyorum. 

1-Kısaca kendinizden söz eder misiniz? 

1952 yılında Konya Bozkır Dere Köyü’nde doğdum. İlkokulu Dere’de, ortaokulu Bozkır’da, öğretmen okulunu Akşehir’de okudum. Öğretmenlik yaparken 1988 yılında Açık Öğretim Fakültesi Eğitim Ön Lisans Proğramını bitirdim. 

Yurdun çeşitli yerlerinde 33 yıl sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra 2004 yılında emekli oldum.  

Konya merkezde oturmaktayım. 

Şiirlerim, ulusal yerel dergi, gazete ve seçki kitaplarında yayınlandı. 

2-Şiir yazmaya nasıl başladınız? 

Şiir yazmaya öğretmen okulunda başladım. Bizleri yaşama ve öğretmenliğe hazırlayan öğretmenlerimizin yönlendirmesi, sınıf arkadaşlarımızla olan yardımlaşma ve yarışma ile başladım. O zamanlar çocukluk ve gençlik yaşamı arasında karşı cinse duyulan sevgiyi içeren şiirlerdi. Bu şiirleri sınıfımızda arkadaşlarımızla paylaşıyorduk. 

3- Şiir nedir, sizin şiir anlayışınız nedir? 

Şiir içe doğan esinin yazı ile, söz ile uyumlu bir dille anlatılmasıdır. Ben de aldığım esinleri yazıya dökmeye çalıştım. Şiirim okunurken, ya da okur okurken bir derenin akması gibi yalın, duru olmasını isterim. O akan suyun çağıldaması da şiir olur.  Doğa ile baş başa kalmak insanı dinlendirir. Şiir okurken de okurumun dinlenmesini isterim. Dinlenirken ona bir şeyler verebilmeliyim. 

4-Yayınlanan kaç kitabınız var? 

Bu güne dek yayınlanan 9 şiir ve 1 de şiir seçkisi kitabım var. Bunlar: 1- Bir Şiir Gibi, 2-Selam Olsun, 3-Beyaz Kuş, 4- Gül Kurusu Akşamlar, 5- Güneşe Tutunmak, 6- Aya Tutunmak, 7- Gökyüzünün Öteki Yüzü, 8-Bozkır’da Bir Dere Var, 9-Bozkır Dere’li Şair ve Yazarlar, 10- Aşk 29 Harftir. Yakında “ŞİİRE TUTUNMAK “ adlı kitabım Kloros Yayınları tarafından yayınlanacak. 

5-ŞİİRE TUTUNMAK adlı kitabınızın içeriği nedir? 

Bu kitabın içeriği tamamen şiirdir. Şiir benim için öğretmenlikten sonra ki uğraş kaynağım. Her şiir benim bir çocuğumdur. Şiirsiz yaşam, şiirsiz sevgi düşünülemez. Bir aile de çocukların büyüyüp yuva kurmaları gibi benim de şiir çocuklarım büyüdüler. Şiirler de büyüdü onlara bir yuva kurmak gerekiyordu. ŞİİRE TUTUNMAK adlı bir yuva kurdum. Dilerim şiir çocuklarım yuvalarında okunur ve okuyanlar mutlu olur. 

 

6- Son kitabınızın adı AŞK 29 HARFTİR. Harfler, sözcükler, cümlelerden yola çıkarak sevilene yüreğindekini anlatmak mı istenilen? 

Yaşamamızın kaynağı sevmektir. Bu sevgi sevi olur, doğa olur, canlılar olur, ağaç olur, insanlar olur, özgürlük olur, olur da olur. Yaşamaktan mutluluk alabiliyorsak ki ; -en çok da sevi mutluluk verir insana- mutluluğu yaşamamız gerekir. Sevinin yeri yürektir. Yüreğimdekileri anlatmak istedim. 

7- Şiirlerinizde “ÜRESİN” sözcüğünü son bölümlerde özellikle kullanıyorsunuz. Bunun bir anlamı var mıdır?  

Evet var. “Üresin” benim soyadım. Bunu mahlas olarak kabul edebilirsiniz. Ayrıca olumlu yönde bir dilek dilemekteyim. Okuyucuma da olumlu dileğimi aktarmak isterim. Yaşama hep olum yönden bakmak gereğini düşünürüm. 

8- Yazın dünyasında amacınız nedir?  

Yazdığım her şiirden mutluluk duyarım. Bu şiirler kitaplara girerse, dergilerde, gazetelerde, yayınlanırsa, şarkılarda söz olursa ve dilden dile okunursa çok çok mutlu olurum. 

Şu bir gerçek ki her şair, her yazar kendini kabul ettirmek ister. Ben de ağırlıklı olarak şiirle kendini tanıtmak isterim. Tanınan bir şair olmaktan kim mutlu olmaz ki?  

 

Sizin gibi tanınan bir kişi ile şiir konusunda söyleşide bulunmak beni mutlu etti. Çok teşekkür ederim. Size ve tüm okuyucularıma sonsuz saygı ve sevgilerimi iletirim.