ISBN : 9786257311144

215 Gün

Bilal Özturkut 215 Gün

Dostoyevski epilepsi hastası, homofobik ve iflah olmaz bir kumarbazdı. Oğuz Atay sevdiği kadına yakın olabilmek uğruna karısından boşanıp sırf evlerine daha sık gidebilmek için sevdiği kadının kocasıyla arkadaş oldu. Salinger yaklaşık kırk yıl evinden dışarı adım atmadı, tek bir kare bile fotoğrafı çekilemedi.

Yusuf Atılgan Türk Edebiyatının kilometre taşları sayılabilecek iki büyük eseri yazdıktan sonra (Anayurt Oteli ve Aylak Adam) insanlara küstü, köyüne yerleşip otuz yıla yakın neredeyse tek bir satır bile yazmadan çiftçilik yaptı. Althusser elli yıldır birlikte olduğu ve taparcasınasevdiği karısı Helen’i bir sabah yanı başında uyurken elleriyle boğdu, bu rezil hayata daha fazla katlanmasına seyirci kalmaması için.

Stefan Zweig de tıpkı Althusser gibi yaptı, tek farkla, o tabanca kullandı, karısı ve kendisi için. İnsan ırkına duyduğu güvensizlik Walter Benjamin’i Fransa sınırında kendi kafasına sıkmaya zorladı. Hemingway yalancının tekiydi. Jean Genet gasptan tecavüze kadar bulaşmadık suç bırakmadı ve ömrünün yarısını hapiste geçirdi. Kierkegaard çok sevdiği nişanlısı Regine Olsen’i terk etti, çok sevdiği için. Ömrü boyunca hep acı çekti bu yüzden ama soranlara da yaptığının doğru olduğunu söyleyip durdu. Regine’yi o kadar çok seviyordu ki ve kendisinden o kadar nefret ediyordu.

Yazarın Kitapları

Yorumlar

Satın aldığınız ürünle ilgili yorum yazıp görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.