eliz edebiyat DERGİSİ 13. YILINDA YOLCULUĞUNU SÜRDÜRÜYOR

FacebookTwitter

Ocak 2021, 145. sayısı ile 13. yaşına giren eliz edebiyat dergisi, ilk sayıdaki heyecan ve umut ile yolculuğunu sürdürüyor.

eliz edebiyat dergisinin Ocak 2021, 145. sayısı şiirleri, öykü ve denemeleriyle 13. Yılının ilk ayında okuruyla buluştu!

13. yılında, pandemi #evdekal! kısıtlaması ortamında merhaba diyen, eliz edebiyat dergisi,

sağlıklı, huzurlu ve umutlu yeni yıl günlerine özlemi dile getirmektedir son sayılarında…

Ocak 2009’da, ilk sayısıyla okuru ile tanışan eliz edebiyat dergisi, aylık yerel süreli yayın türünde yayınlanmaktadır. Yayın adresi Mudanya Bursa, basın yasası gereği: sahibi, sorumlusu; Hilmi Haşal olarak tescil edilmiş. Yayın kurulunda: İhsan Üren, Nuri Demirci Hilmi Haşal, Halûk Cengiz ve Necmi Selamet ile yola koyulur… İlk sayının sunuş ya da gerekçe yazısı sayılabilecek “Neden?” üst başlığının altında “Geleceğe El Sallamak” dileğiyle okurlara seslenir.

Ocak 2021’de, 145. sayısını okuruyla buluşturan eliz edebiyat dergisi, yayınını aksatmadan sürdürmektedir. Başlangıçtan bugüne dek, aksamadan her ayın ilk yarısında basılıp posta-kargo ile yola çıkarılır… Yeni sayı, şiir, öykü, deneme ve çeviri ürünlerle dopdolu ulaştırılır okurlarının kapısına. Halen aynı coşku ve sorumlulukla ulaştırmaktadır.

İlk sayıdan itibaren, kapakta bir şairin “elizi” –el yazısıyla- şiirine, kapak içinde klavye yazılı biçimine yer vermektedir… Özgeçmiş, fotoğraf, inceleme yazısı ile okura tanıtılmakta.

 

Arka kapakta ise çeviri şiirlerle ve fotoğraflı biyografisiyle yabancı bir şair tanıtılmaktadır!

Derginin 13. yılına başlarken bu ilke ve kararlılık değişmeden sürmekte… Her sayıda ortalama 30-33 imzayla şiir severlere, öykü severlere, deneme, çeviri şiir severlere seslenmektedir. Seslenmeye devam ediyor.

Dergi tarihi acı tatlı anılarla dolu ama kesinlikle paha biçilmez değerde birikimiyle kentimizin ve ülkemizin edebiyat arşivine dahil olmuştur: Yayım ve deneyim yolculuğu, Mudanya / Bursa’dan Türkiye’ye ve Dünya’ya seslenme heyecanını, serüvenini içermektedir.

Yayın kurulundaki iki değerli şair-yazar ustamızı yitirdik: Necmi Selamet 16 Eylül 2011, İhsan Üren 10 Ekim 2014 günü aramızdan ayrıldı ne yazık ki… Onları: “Başlarken Yanımızdaydılar, Daima Aramızda olacaklar!” notuyla, her sayıda anıyoruz. Dergi künyesinin altında, anma notumuzu yayımlıyoruz… Anıları önünde saygıyla, sevgiyle eğiliyoruz.

Yüzlerce şiir-nesir (düzyazı) ve çeviri ile eliz edebiyat dergisinin, Türk Edebiyatı için kayda değer katkı sunduğu yadsınamaz.

Ocak 2021’de 13. yılına başlarken, eliz edebiyat aynı kararlılık ve umutla yolunu sürdürmeye kararlıdır. Sürdürüyor!

Bugünkü Yayın Kurulu; Nuri Demirci, Hilmi Haşal, Ceyhun Erim, Halûk Cengiz ve Bülent Şanlı ile Hukuk Danışmanımız yazar Av. Pelin Yılmaz’dan oluşmaktadır.

Geçmiş yıllar içerisinde Yayın Kurulunda yer alıp, kendi isteğiyle ayrılmış olan arkadaşlarımız; Muharrem Sönmez, İlkay Aşık ve Mehmet Akif Ertaş’ı da adlarını not ederek destekleri için teşekkür ediyoruz.

Mudanya Bursa’dan çıkmakta olan eliz edebiyat dergisi; www.elizedebiyat.blogspot.com.tr blog sayfasından ve www.facebook.com/hilmi.hasal sosyal medya sitesinden izlenebilmektedir.

Bütün sayıların kapak-künye görselleri ile pandemi dönemi sayılarının içerikleri erişime açıktır.

Sevgili şairleri, yazarları, okurları için yazıya umut beslemeyi vazgeçilmez bir ilke olarak benimsemiştir eliz edebiyat dergisi… Bu ay, 145. sayısında da dopdolu içerikle çıkmıştır.

Alfabetik soyadı sıralaması ile şu kalemler katkı koymuştur: Gülçin Yağmur AKBULUT / Osman AKYOL / Şiyar AYAZ / Naci BAHTİYAR / Şükrü BİLGİÇ / Pat BORAN – Bülent ELİTOK / Filiz KALKIŞIM ÇOLAK / Nuri DEMİRCİ / Tan DOĞAN / Esra DÖKMEN / Nisanur ERGEN / Seda ERİŞ / Senem GÖKEL / Kezban GÜÇLÜ / Bülent GÜLDAL / Mehmet GÖKSU / Hilmi HAŞAL / Aytekin KARAÇOBAN / Mahir KARAYAZI / Zahide Y. KOÇYİĞİT / Nevzat KONŞER / Cevat OK / Hüseyin OPRUKLU / Emre ÖZ / Levent ÖZBEK / Samim Sadık / Halûk CENGİZ / Fatih SARIKAYA / Tahsin ŞİMŞEK / Gönül TOKAYEVA / Ferruh TUNÇ / Pelin YILMAZ / Deniz ZEYBEK…

Derginin sürekli yazarlarından Samim Sadık / Halûk Cengiz’in “Edebiyat Günlüğü – 145”, Şükrü Bilgiç “Çıtlatmalar: 13 ve 14” ile yer alırken, 145. sayının kapağındaki “elizi” Kıbrıslı Senem GÖKEL’e ait. Arka kapaktaki çeviri şiirler, İrlandalı şair Pat BORAN’nın, Türkçesi Bülent ELİTOK’tan… Sayının 15. Sayfadaki genç şairi 2003 Adana doğumlu Emre Öz, henüz lise öğrencisi… Deneme, inceleme yazıları: Nuri Demirci’nin “Kitap Arası Köz”; Seda Eriş’in “Krikolu Çekiçlerle Ruhunu Kanırtan Bir Şair: Anne Sexton”; Naci BAHTİYAR’ın “2020 Yılının Güle Köz Düşüren Kitapları: 1”; Gönül TOKAYEVA’nın “Yaralı Şifacı Şiron” ve Hilmi HAŞAL’ın “Geldik Buraya” başlığını taşımakta… Öyküler: Pelin YILMAZ, Hüseyin OPRUKLU ve Kezban GÜÇLÜ imzalarına ait… Şiirler: Gülçin Yağmur AKBULUT / Osman AKYOL / Şiyar AYAZ / Filiz KALKIŞIM ÇOLAK / Tan DOĞAN / Esra DÖKMEN / Nisanur ERGEN / Bülent GÜLDAL / Mehmet GÖKSU / Aytekin KARAÇOBAN / Mahir KARAYAZI / Zahide Y. KOÇYİĞİT / Nevzat KONŞER / Cevat OK / Emre ÖZ / Levent ÖZBEK / Fatih SARIKAYA / Tahsin ŞİMŞEK / Ferruh TUNÇ ve Deniz ZEYBEK’ten…

Derginin künyesinde; “eliz edebiyat dergisi, ticari bir yayın değildir! Toplu Dağıtımı Yapılmaz! Bayilerde, AVM’lerde, Kitapçılarda satışı yoktur. Abonelerin ve yönetimin kişisel çabaları ile yayınını sürdürmektedir. Dergiye ulaşmak, edinmek, yararlı olmak için en kolay ve doğru yol, aboneliktir. Okuyarak, yazarak ve duyurup tanıtarak yolculuğumuza eşlik ediniz! İlginiz, desteğiniz önemlidir!” notu bulunmakta.

eliz edebiyat dergisi için iletişim ve edinme bilgileri de künyeden verilmektedir.

YAYIN KURULU ADINA

Hilmi HAŞAL

FacebookTwitter
FacebookTwitter