Robot Resimler Albümü yayımlandı

FacebookTwitter

 

Şair İsmail Afacan’ın yeni şiir kitabı “Robot Resimler Albümü” Mahal Edebiyat etiketiyle çıktı. Afacan’ın kent-taşra, iyilik-kötülük, aydınlık-karanlık, yaşam-ölüm gibi çatışmaları ele aldığı yeni kitabında 21 şiir bulunuyor. Kitaptaki şiirlerin bazıları Yeni e, Varlık, Şehir, Sunak, Parşömen Edebiyat, Yirmibirmart, Pelerin Fanzin ve Mahal Edebiyat gibi yayınlarda yer alırken kimi şiirleri ise ilk kez okurla buluşuyor.

Okura köhne bir aydınlığın içinden seslenen şair, defterinde sevda iskeletleri bulunanları, yüreği bir zamanlar bağlık bahçelik olanları anlatıyor; çuvaldızla mezarlar kazıyor, “hatada ısrar üsluptur” diyor. Afacan, duyguların coğrafyasında gezinirken büklüm çizen akarsular, yarı zamanlı hatıra ormanları dizelere eşlik ediyor.

Kitabın editörlüğünü üstlenen Şair Yiğit Kerim Arslan’ın kaleme aldığı arka kapak yazısında şu ifadeler yer alıyor: “İsmail Afacan, Adımlar Sağanak’tan itibaren sürdürdüğü duyarlıklı, duru ve lirik şiirini Robot Resimler Albümü’yle bir adım ileri taşıyor. Şairin kültür-sanat alanındaki bilgisi, şiirine de öncülük ediyor. Uzun bir tarihi ve sevdayı, buluşlarıyla yazıyor. Hem şairin deneyimine hem de bilgisine dayanan bu buluşlar ‘grimser’ bir şiir, sesli bir ‘albüm’ oluşturuyor.”

İSMAİL AFACAN HAKKINDA

1986 yılında İzmir’in Kiraz ilçesinde doğdu. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede pedagojik formasyon eğitimi aldı. Varlık, yasakmeyve, Yeni e, İnsancıl gibi dergilerde şiirleri, şiir üzerine makaleleri ve söyleşileri yayımlandı. Şair Sennur Sezer’in Hayatın Sesi TV ekranlarında yayınlanan Maksat Muhabbet programının asistanlığını yaptı. Evrensel gazetesinde kültür editörü olarak çalıştı. İlk şiir kitabı Adımlar Sağanak ve Arabesk Yeniden (Sibel Öz ile birlikte) derlemesi okurla buluştu.

KÜNYE

Robot Resimler Albümü
İsmail Afacan
Mahal Edebiyat
48 sayfa
Nisan/2024

FacebookTwitter
FacebookTwitter